Finanskrisen, Grekland och Internationella Valutafonden

30 maj, 2010


Ofta får vi förklarat för oss att något är riktigt komplicerat när det i själva verket är tämligen enkelt. Men för att kunna se verkligheten krävs det att du ser igenom alla ”expertuttalanden” och tänker till lite själv. Låt oss ta finanskrisen i Grekland som exempel då detta varken är första eller sista gången som vi kommer att bevittna ett liknande händelseförlopp.

Grekiska staten lånade upp en oerhörd massa pengar genom att sälja statsobligationer som köptes främst av banker och finansinstitut. Alla var medvetna om att dessa obligationer var riskabla investeringar men eftersom obligationerna gav bra ränta var investerarna villiga att ta risken. Obligationerna gav investerarna bra avkastning i flera år innan det oundvikliga inträffade och den grekiska staten inte längre hade råd att betala obligationsräntan.

Detta skulle rent naturligt, i sann kapitalistisk anda, ha resulterat i att investerarna, dvs bankerna och finansinstituten, gjort en förlust. Det är så kapitalism skall fungera: Du tar en risk och får bra avkastning på dina pengar men förr eller senare kommer du att gå på en nit i form av en förlustaffär. Men bankerna och finansinstituten som äger obligationerna ville inte ta en förlust så Internationella Valutafonden fick gå in och lösa problemet. Internationella Valutafonden är en institution som tillför likvida medel när stater inte kan fullgöra sina åtaganden. Internationella Valutafonden och EU-länderna, gick således in och garanterade obligationslånen vilket resulterade i att bankerna och finansinstituten som ägde obligationerna slapp ta en förlust. Sverige, som visserligen inte deltar i eurosamarbetet och därmed inte behövde bidra med några pengar till Eurogruppens stödpaket, fick ändå bidra med de 60 miljarder euro som alla EU-länder gemensamt garanterade. Vem betalar för dylika garantier frågar du dig kanske? Jo, Internationella Valutafonden får sina pengar från dig och alla andra skattebetalare världen över. Varje år bidrar alla medlemsländer med stora summor till Internationella Valutafonden.

Så vad hände i verkligheten bakom en dimridå av expertuttalanden? Jo, de banker och finansinstitut i Grekland som egentligen skulle ta en förlust eftersom de gjort en dålig affär, slapp detta. I stället transfererades förlusten över till dig i egenskap av skattebetalare. Det är så den finansiella världen fungerar. Banker och finansinstitut gör riskabla investeringar som de åtnjuter god avkastning av i flera år. När det sedan blir dags att ta en förlust så får du som skattebetalare ta över.

Det är viktigt att veta att vi inte hjälpte det grekiska folket genom att garantera lånen. Det grekiska folket kommer att både få gå ner i lön och bli rejält beskattade samtidigt som det kommer att skäras friskt i det grekiska välfärdssystemet. Men alla dessa nedskärningar och skatteökningar räcker inte för att återbetala lånen så andra länders skattebetalare får gå in och betala mellanskillnaden. Allt för att bankerna och finansinstituten inte skall behöva ta den förlust som de borde tagit.

Eftersom Internationella Valutafonden är inblandad så blir resultatet också att Internationella Valutafonden tvingar Grekland att privatisera statlig egendom och sälja denna egendom till internationella banker och finansinstitut. Det hela är ett relativt simpelt sätt att överföra förmögenhet från den vanliga skattebetalaren till människor med politiska kontakter samt banker och finansinstitut. I all enkelhet går det till enligt följande:

  1. Centralbanken tar på sig skulder i form av statsobligationer.
  2. Det är främst förmögna människor med politiska kontakter som drar nytta av dessa pengar eftersom deras företag får statliga uppdrag eller på annat sätt drar nytta av kapitalinjektionen.
  3. När skulden till slut måste återbetalas får skattebetalaren stå för notan oftast i kombination med inflation. Skattebetalarnas pensionssparande och annat sparande urholkas som en konsekvens av inflationen.

Så vad betyder allt detta? För det första har vi bara sett toppen på isberget. Vi har låtit banker och finansinstitut låna ut så mycket pengar att denna portfölj inte står i rimlig proportion till deras egna kapital. Detta kommer oundvikligen att leda antingen till massiva kreditförluster eller till massiv inflation. Eftersom banker och finansinstitut alltid föredrar inflation framför kapitalförluster så kan du vara 100% säker på att vi kommer att se massiv inflation de närmaste åren.

Relaterade artiklar:

  1. Staten och kapitalet…
  2. Finanskrisen – Finansiell erosion
  3. Hur du överlever finanskrisen
  4. Finanskrisen fortsätter
  5. Jämför alla Sveriges elpriser och byt elavtal idag!

{ 1 comment… read it below or add one }

Finanskris februari 4, 2011 kl. 19:35

Tack för en bra och insiktsfull sammanfattning av finanskrisen i Grekland!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: